Jesteś tutaj

Projekty

Projekt: „Personalizowana kardiologia interwencyjna z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji i wirtualnej rzeczywistości.”

Kierownik Projektu: dr hab. Piotr Regulski

Główną przyczyną zgonów w wielu krajach, w tym w Polsce, są choroby serca i układu krążenia. Wśród nich największym ryzykiem zgonu jest choroba wieńcowa i jej powikłania. Rozpoznanie choroby opiera się na wykryciu zmian miażdżycowych w tętnicach wieńcowych, powodujących zwężenie ich światła lub zmiany powodujące zakrzepy.

Celem badań jest opracowanie komputerowego zabiegu angioplastyki i stentowania naczyń wieńcowych z wykorzystaniem systemu wirtualnej rzeczywistości, odzwierciedlającego indywidualną anatomię pacjenta poddawanego jednemu z tych zabiegów. Pytania postawione w projekcie dotyczą doboru odpowiednich rozwiązań algorytmicznych w zakresie przetwarzania obrazu, uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji i modelowania komputerowego dla automatyzacji procesu diagnostyczno-terapeutycznego. Cel związany jest z pytaniem badawczym o możliwość tworzenia modeli i symulacji VR z uwzględnieniem odpowiedniej interaktywności odzwierciedlającej warunki rzeczywistego pola operacyjnego.

Projekt badawczy o nr UMO-2011/43/D/NZ5/02012 finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki.


Projekt: "Time 2 MUW doskonałość dydaktyczna szansą rozwoju Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego"

Kierownik zadania VR: dr hab. Piotr Regulski

Celem głównym jest podniesienie innowacyjności, jakości i efektywności kształcenia zorientowanego na studenta w WUM poprzez realizację. kompleksowego, zintegrowanego programu rozwoju Uczelni. Projekt ma na celu modyfikację programów kształcenia poprzez implementację nowoczesnych interaktywnych technik kształcenia np. w obszarze wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. W ramach projektu stworzono aplikację VR do nauczania podstawowych zabiegów stomatologiczny.

Stworzona aplikacja umożliwia przeprowadzenie zajęć z zakresu stomatologii zachowawczej, endodoncji, stomatologii dziecięcej oraz chirurgii stomatologicznej. Ponadto aplikacja pozwala na nauczanie anatomii radiologicznej na wirtualnych modelach anatomicznych oraz ustawianie pacjentów do badań radiologicznych takich jak zdjęcia pantomograficzne, zębowe i inne. Oprogramowanie umożliwia przeprowadzanie zabiegów takich jak: opracowanie ubytku, znieczulenie miejscowe, leczenie endodontyczne, uszczelnianie bruzd oraz nacięcie ropnia. VR to innowacyjna metoda nauczania, bardzo dobrze przyjęta przez studentów, umożliwiająca wykorzystanie wiedzy teoretycznej w symulowanych warunkach.

Projekt nr. POWR.03.05.00-00-z040/18 dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.


Projekt: „VisNow-Medical”

Wykonawca projektu: dr hab. Piotr Regulski

Kierownik projektu VisNow: dr Krzysztof Nowiński

 

Platforma VisNow-Medical jest rozszerzeniem otwartoźródłowej platformy VisNow (visnow.org) do przetwarzania i analizy obrazów medycznych różnych modalności, zawierającej algorytmy do poprawy rekonstrukcji obrazów trójwymiarowych z surowych danych pochodzących z TK i CBCT, algorytmów segmentacji, przetwarzania obrazów, poprawy i oceny jakości badań medycznych, metod rekonstrukcji sekwencji rezonansu magnetycznego (w tym wielowykładnicznej analizy czasu T2) i innych. VisNow-Medical umożliwia szybkie prototypowanie aplikacji desktopowych do różnych zastosowań medycznych. Platforma zdobyła pierwszą nagrodę na prestiżowej konferencji „Innovation in Medicine and Healthcare 2022” organizowanej przez Knowledge Based and Intelligent Information and Engineering.