Jesteś tutaj

Prof. dr hab. med. Krzysztof Mlosek

Profesor Krzysztof Mlosek

 

Dnia 4 sierpnia 1970 roku zaleceniem ministra Zdrowia i Opieki Społecznej utworzono Instytut Stomatologii Akademii Medycznej w Warszawie. W ramach Instytutu została powołana Samodzielna Pracownia Radiologii i Fizykoterapii Stomatologiczne. W 1990 roku została ona przekształcona w Zakład Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej Instytutu Stomatologii Akademii Medycznej , będący bazą dydaktyczną i diagnostyczną w zakresie radiologii stomatologicznej. Od 1975 roku stanowisko Kierownika Samodzielnej Pracowni Radiologii i Fizykoterapii Stomatologicznej ISAM pełnił dr n. med. Krzysztof Mlosek.

Krzysztof Mlosek urodził się 20 grudnia 1932 roku w Grodzisku Mazowieckim. Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Warszawie ukończył w 1957 roku. Bezpośrednio po studiach jako stypendysta rozpoczął pracę w Instytucie Radiologii Wydziału Zdrowia. Następnie pracował w Państwowym Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Warszawie. I stopień specjalizacji w dziedzinie rentgenodiagnostyki uzyskał w 1961 roku, a II w dziedzinie radiologii w 1967. Stopień naukowy doktora nauk medycznych uzyskał w 1971 roku, a doktora habilitowanego nauk medycznych w dziedzinie radiologii w 1980 roku. W 1981 został mianowany docentem Akademii Medycznej w Warszawie. Stanowisko profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1991 roku, zaś tytuł naukowy profesora nauk medycznych w 1992 roku.

Profesor Krzysztof Mlosek był twórcą i współzałożycielem Sekcji Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, współpracującej z wieloma ośrodkami w całym kraju takimi jak: Polskie Lekarskie Towarzystwo Radiologiczne, Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne, Otolaryngologiczne, Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej. W 1994 roku powołano Go na stanowisko Krajowego Konsultanta w dziedzinie radiologii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej. Był również członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, Zarządu Głównego Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego i Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. W Polskim Towarzystwie Stomatologicznym pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji d/s Nauki i Wydawnictw. Przez cztery kadencje był przedstawicielem regionalnym i członkiem Zarządu Głównego Międzynarodowego Towarzystwa Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej.

Opracował program nauczania radiologii ogólnej i stomatologicznej rekomendowany i wdrożony przez Ministerstwo Zdrowia do Oddziałów Stomatologicznych wszystkich uczelni medycznych w kraju. Był autorem wzorcowego podręcznika z zakresu radiologii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej, opublikował ponad 300 artykułów, referatów i komunikatów zjazdowych. Był członkiem Komitetu Redakcyjnego Czasopisma Stomatologicznego, periodyku Rezonans Magnetyczny w Medycynie oraz Newsletter of the IADMFR, Oral Surgery, Oral Pathology, Oral Medicine.

Promował pięć otwartych przewodów doktorskich, był opiekunem jednego przewodu habilitacyjnego. Przez trzy kadencje był członkiem Senatu Akademii Medycznej w Warszawie, Komisji Nauki i Komisji Kształcenia Podyplomowego. Od 1986 do 1990 roku był Prorektorem d/s Klinicznych i Inwestycji Akademii Medycznej w Warszawie. Do chwili śmierci tj. 1 stycznia 1995 roku pełnił obowiązki Kierownika Zakładu Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej oraz Dyrektora Instytutu Stomatologii Akademii Medycznej Warszawie.

Opracowała mgr Ewa Wiśniewska